Küçük mekanlar için 21 akıllı çözüm

Merhaba,

Bu hafta sizlere küçük bir evde yaşam standartlarını yükseltmek için 21 maddeden oluşan akıllı çözümler hazırladım.

Gerçekçi olmak gerekirse birçoğumuz büyük ve ferah bir evde yaşamak isteriz, ama günümüz şartları ve Türkiye şartları çoğu zaman buna elvermemektedir, dolayısıyla bizde elimizde olanlarla ya da uygulayarak yapabileceklerimizle bu şartları sağlamaya çalışırız. Buyurun neler yapabileceğimizi aşağıdaki maddelerde görelim.

1. İlk olarak odanızı daha yüksek göstermek ve ferahlık hissini artırmak için, ışığı yansıtan renkleri kullanmanızı tavsiye ederim. Duvar ve tavanda aynı renk kullanıldığı zaman aradaki sınır ve geçişler hissedilmez, dolayısıyla tavan olduğundan daha yüksek gözükür. Yine bunun yanında alternatif olarak boyuna çizgili duvar kağıtları aynı sonucu elde etmenize yarayacaktır.

2. Dar bir mekanın daha geniş gözükmesi için, yer döşemesinde nötr renkler ve mümkünse aynı malzeme yani tek tip malzeme kullanmanızı öneririm. Örnek verecek olursak ahşap döşemeler bunun için ideal bir çözümdür. Yine çizgili bir halıyı eni boyunca sermek de odayı daha geniş gösterecektir. Bunun yanında büyük ebatlı halılar mekanı olduğundan küçük gösterir, böyle bir problemle karşılaşmamak için parça halıların boyutlarının mobilyaların boyutlarından büyük olmamasına özen gösterin.

3. Mekanın küçüklüğünün ikinci plana atılmasının diğer bir yolu da evde dikkati üzerine çeken bir odak noktası yaratmaktır. Bunun için odanın bir tarafını çok çarpıcı bir renkle boyayabilir ya da çok güzel bir sanat eseriyle süsleyebilirsiniz.

4. Geniş yüzeyleri kaplayan desenli aksesuarlar yerine düz renkli bir kanepeyi desenli yatsılarla tamamlayabilir ya da odanın bir yanına küçük desenli bir duvar kağıda uygulayabilirsiniz.

5. Ev ya da odanızın tavanı alçaksa, bordür tarzı yatay desenlerden kaçının. Tavana kadar uzanan bir mobilyada aynı etkiyi yaratacaktır. Bunların yerine tavanla bir olmayan kısa mobilyalar kullanmanızda fayda var.

6. Uyumak ya da çalışmak için yeterli alanınız yoksa katlanan paravanlar bu tür alanlar yaratmak için ideal çözümlerdir. Yine tavana monte edilmiş ray sistemli perde veya kayar kapılar, paravanlar kafanızda oluşturduğunuz mekanları evinizde yaratmanız için size kolaylık sağlarlar. Bunların yanında artık günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu olanaklarda var mesela açılınca yatak olabilen kanepeler küçük mekanlar da uyumak ve dinlenmek için birebir kolaylık sağlayan mobilyalardır.

7. Dar bir odada pek çok parçayı aynı yere sıkıştırmak yerine köşe koltuğu ya da bunun önüne içinde ya da altında pufları olan portatif bir orta sehpa düşünebilirsiniz, deneyin işinize çok yarayacaktır.

8. Evinizde giriş ve çıkışın yoğun şekilde kullanıldığı alanların serbest kalmasına özen gösterin. Örneğin vestiyeriniz varsa bunu duvarın içine gömme tarzı yapabilirsiniz, bu şekilde hem alandan yer kazanırsınız hem de dolabın kapaklarını da duvarla aynı renk boyayarak mekanın düz ve ferah görünmesini sağlamış olursunuz.

9. Bir mekanı canlı, ışıltılı ve cıvıl cıvıl göstermek istiyorsanız, size tavsiyem beyaz krem ve açık sarı tonlarını kullanın.

10. Evinizin penceresi bahçeli yeşil tonları taşıyan bir yere bakıyorsa, odanızın farklı görünmesi için sizde yeşil doğal tonlarda küçük aksesuarlar kullanın.

11. Evinizde her zaman için az yer kaplayan uzun, dar ve portatif mobilyalar seçin. Gereğinden fazla boşuna yer kaplayan mobilyaları evinizde bulundurmaktan kaçının.

12. Mutfağınızda büyük boyutlarda camlı ve raflı bir mutfak dolabı yerine kullanım alanı geniş, düz hatlı dolapları seçin.

13. Mutfağınızda tezgah ve üst dolap arasında kalan boşluğa kaşık çatal ve gerekli aksesuarları asmak için tel askılıklar monte edebilirsiniz, bu sayede hemen ulaşmak istedikleriniz elinizin altında olacak hem de diğer alanlardan tasarruf etmiş olacaksınız.

14. Evinizde zaman zaman yatak, oturma odası gibi odaların yerlerini değiştirin, bu sayede diğer yanda tam olarak dekore edemediğiniz oturma odanızı yeni yerinde istediğiniz şekilde kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

15. Mutfak ve banyoda kullanılan küçük yer ve duvar karoları yüzeylerin daha büyük algılanmasını sağlar. Çünkü göz çok sayıdaki küçük karoyu, büyük bir mekanla özdeşleştirir.

16. Mekanı geniş ve ferah göstermenin diğer yollarından biride beyaz renk kullanmaktır. Bu rengin pastel tonlarını kullanmanızda fayda var ve bu rengi farklı aksesuar ve dokularla derinlik katarsanız daha kullanışlı yere sahip olursunuz.

17. Evinizde kullanacağınız aydınlatma elemanlarını, dekoratif lambaderler ve duvara monte edilen aydınlatmaları tercih etmenizi öneririm.

18. Banyonuzda küvet kullanmaktan kaçının, bunun yerine küçük ebatlı duşa kabin kullanırsanız daha çok yerden tasarruf etmiş olursunuz.

19. Evinizde bulunan radyatör, süpürgelik ve resimlerin duvara monte edildiği çivi tarzı aksesuarları duvarla aynı renge boyarsanız hem hoş bir görüntü yaratmış olursunuz hem de kamufle etmiş olursunuz.

20. Küçük aksesuar ve çamaşır tarzı şeyleri depolamanın en güzel ve pratik yolu dekoratif kutulardır. Bunlar renkli ve dekoratif özelliği olduğu için evinizde daha derli, toplu bir mekan yaratmanızda sizlere en büyük kolaylık sağlayacaklardır.

21. Evde kullanılan perdeler mekana sıcaklık katarlar bunun yanında düzgün olmayan problemli köşeleri de saklamanıza yardımcı olurlar, Fakat koyu renkli perde kullanarak pencereden dışarıyı rahatlıkla görmek istiyorsanız, jaluzi perdeleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 yorum:

Yorum Gönder